Nejčastější dotazy

Kolik plenek potřebuji, chci-li plně látkovat?

Hodně záleží, jak často perete. Jestli Vám nevadí prát každý večer, vystačí Vám i 8 plenek. Plenky budou do rána suché. Pro Vaše pohodlí doporučuji mít v zásobě 15 - 20 plenek, pak perete pouze každý druhý či třetí den.

Nebude moje miminko neustále v mokru?

Nebude. Plenky jsou za speciálního materiálu, který vlhkost propouští do hlubších vrstev látky. Vnější kalhotky jsou naopak z materiálu, který nepropouští, ale i přesto pokožka Vašeho dítěte může dýchat.

V porodnici nám pan doktor doporučil široké balení 3 až 4 plenek, kvůli správnému vývoji kyčlí. Stačí používat látkovou plenku?

U malých novorozenců se může plenka použít na plenku papírovou a na oblečení. Toto použití kopíruje doporučení lékaře. U větších kojenců stačí látkovou plenku vycpat dvěma vkládacími plenami.

Jak se o pleny starat, aby vydržely co nejdéle?

Plenky perte maximálně na 60 °C, nepoužívejte aviváž, nežehlete a nesušte na topení. Při praní v sušičce použijte šetrný program. Opráním plenky zlepší svojí savost. Plenky perte odděleně od ostatního prádla. Nedoporučujeme používání pracích gelů, může se stát, že jsou pak plenky cítit. Do pračky je možné přidat desinfekci na prádlo.

Jak mám špinavé plenky skladovat?

Plenky můžete skladovat bez namáčení, pouze očištěné od stolice. Pořiďte si na ně velký, snadno omyvatelný (nejlépe plastový) koš na prádlo s víkem. Do koše můžete přidat pár kapek vonného olejíčku. Jednou týdně koš důkladně vymyjte.

Stane se Vám, že plenka občas proteče? Zde je pár rad jak tomu předcházet.

Plenku doporučujeme před použitím párkrát vyprat. Tu správnou savost plenky získájí až po několika vypráních. Když Vám plenka proteče, zkuste přidat další vkládací plenu, zkontrolujte, že jste plenku správně zapnuli a byla správně zmenšená na velikost miminka. Správně zapnutá plenka by měla kopírovat zádíčka i nožičky. Dále doporučuji dávat miminku bodíčka o velikost větší, které plenku tolik neutahují a vlhkost na ně tím pádem nepřechází. Jsou to plenky látkové, četnost přebalení je tím pádem vyšší než u plenek papírových. Neobsahují igelit, gely a gelotvorné látky, proto je vhodné při jejich koupi počítat s vyšší četností přebalení, ale nebojte jen maličko, plenky jsou opravdu savé..

Jak je to s plenkami v létě, není v nich moc teplo a nezapařuje se mimčo?

Nemusíte se vůbec bát, z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsme přes léto neměli žádný problém. Naopak všude děláte parádu 🙂