Péče o látkové plenky
Často se nás ptáte, jak o látkové pleny pečovat, jak je prát a sušit, aby Vám vydržely co nejdéle. Sepsali jsme vše, co Vám práci s plenkami usnadní, je to velice jednoduché, tak se na to pojďme spolu podívat
Před prvním použitím
Poté, co jste od nás obdrželi zásilku s objednaným zbožím doporučujeme plenky vyprat. První praní stačí na 40°C, praní použitých plen už na 60°C.


Přebalování
Při přebalování doporučujeme používat separační plenky, do plenky dáte jeden ubrousek a ten zachytí stolici, kterou pak společně s ubrouskem vyhodíte, usnadní Vám to tedy práci s plenkou.
Separační plenku dávejte vždy, když miminku mažete zadeček krémem proti opruzeninám. Krémy na zadeček mohou působit voděodpudivě a vy si tedy nevědomky impregnujete plenku zevnitř a ta díky tomu nebude savá.
Skladování plenek
Použité plenky skladujte na sucho ideálně ve velké nepromokavé tašce Bobánek nebo v uzavíratelném koši/kyblíku. Zevnitř můžete víko potřít éterickým olejem, aby se z koše nešířil zápach. Plenky takto skladujte max. 2-3 dny, poté je vyperte.
Když pojedete na výlet nebo na procházku, tak skvělým pomocníkem na skladování plen je nepromokavá taška normal Bobánek z PUL materiálu, která je prodyšná a nepropustná, z tašky tak nebude cítit žádný zápach.


Praní plenek
Plenky vyndejte z nepromokavé tašky či koše a dejte do pračky. Doporučujeme oddělit tmavý fleece (vkládací pleny a AIO pleny) od ostatního prádla. U plenek na suchý zip si dejte pozor na to, aby byl suchý zip zapnutý na tzv. protizip, aby se na něj v pračce nezachycovaly nečistoty a nezkrátili jste si tak životnost plenky.
Ideálně nejprve spusťte máchací cyklus a poté nastavte praní na 60 °C, to je teplota, která zničí veškeré bakterie. Na konci cyklu přidejte ještě jedno máchání, aby se prací prostředek z plenek dobře vymyl.
Prací prostředek:
Na praní je ideální použit prací prášek, ale můžete použít i prací gel.
Vyhýbejte se pracím prostředkům, které obsahují větší množstí mýdla.
Bohužel, tyto prací prostředky fleecové pleny impregnují, pleny tím pádem nebudou sát a tekutina po nich bude stékat. Impregnace plenek je však vratný jev. Pokud se vám to stane, stačí vyčistit pračku a pleny párkrát vyprat vhodným pracím prostředkem. V případě jakýchkoliv problémů s praním nás neváhejte kontaktovat, rádi poradíme.
Impregnovaná plenka vs. správně vypraná plenka
Testujeme a hledáme vhodný ekologický prací prostředek, který by toto nedělal. Víme, že Tierra Verde, Feel Eco a YellowAndBlue nám pleny impregnují, těmto pracím prostředkům se prosím vyhněte.
Aktuálně máme vyzkoušený prací gel Denkmit Nature na barevné prádlo a můžeme ho vřele doporučit! Velmi dobře se nám také osvědčil hypoalergenní prací gel na kojenecké prádlo Frosh eko baby.
Při praní myslete na to, že plenky jsou velice savé, takže aby byly dobře vyprané, je důležité, aby nebyla pračka přeplněná, naplňte ji tedy maximálně do půlky bubnu.
Určitě nepoužívejte aviváž, protože také snižuje savost plenek a plenky impregnuje.
Sušení plenek
Po vyprání pověste plenky na sušák, díky fleecu a PUL materiálu, ze kterého je plenka ušita, schne velice rychle. PUL materiál ale nemá rád vysoké teploty, poničila by se jeho membrána, tak se prosím vyhněte sušení na přímém sluníčku a blízko radiátoru, to samé platí i o sušičce. Vkládací plenky, prefoldy a kalhotkové plenky, které nemají PUL materiál do sušičky dát můžete.
Když plenky uschnou, tak je můžete složit a uklidit, žádné žehlení už není v dnešní době nutné, bakterie byly zničeny už při praní a navíc byste mohli poškodit patentky a PUL materiál.
